Kopš 2024. gada decembra jaunajā katlumājā Silikātu ielā ar šo uzdevumu tiek galā automatizēts šķeldas analizators. Analoģiska iekārta jau otro gadu strādā katlumājā Mendeļejeva ielā.
Iekārtas darbības būtība ir sekojoša. Tvertnē ieber nelielu atvestās koksnes šķeldas paraugu (lai dati ir precīzāki, paraugus ņem no dažādām kravas vietām), aizver ciet un ieslēdz analizatoru. Triju minūšu laikā tas nosaka piegādātā kurināmā kvalitatīvos rādītājus. Galvenie no tiem ir siltumspēja (cik daudz siltumenerģijas var saražot, šo šķeldu sadedzinot), mitrums (tā nedrīkst būs pārāk sausa, kā arī pārāk mitra) un pelnu saturs (tas liecina par dažādu piejaukumu esamību).
Salīdzinājumam, ja šķeldas paraugus nodot testēšanai laboratorijā, rezultāti jāgaida līdz pat trijām dienām. Tāpēc šķeldas analizatora esamība manāmi atvieglo un paātrina katlumājas darbu tai ziņā, ka gandrīz vai tūlīt pēc kravas saņemšanas, reālajā laikā, tiek iegūtas ticamas ziņas par to, cik kvalitatīva šķelda tiek piegādāta siltumenerģijas ražošanas vajadzībām. PAS “Daugavpils siltumtīkli” līgumos ar biokurināmā piegādātājiem ir noteikts, ka maksāts arī tiek nevis par kravas mašīnu skaitu vai šķeldas svaru, bet tieši par siltumspēju, proti, cik siltuma tiek atvests ar konkrētu kravas mašīnu.
Šobrīd, kad pērn ekspluatācijā nodotā šķeldas katlumāja Silikātu ielā strādā ar pilnu slodzi (20 (+4) MW), iknedēļu šeit atved ap 45 kravas mašīnām koksnes šķeldas. Katras kravas svars svārstās no 25 līdz 40 tonnām (atkarībā no jau pieminētā šķeldas mitruma).
Ar jaunā šķeldas analizatora darbu jau ir saistīts amizants atgadījums. “Daugavpils siltumtīkli” darbinieki vēlējās dabūt neatkarīgās laboratorijas slēdzienu par mums piegādātā kurināmā kvalitāti, taču, sazinoties ar vienu no tādiem testētājiem, uzzināja, ka viņi iegādajās tādu pašu šķeldas analizatoru kā mēs un piedāvā šķeldu testēt ar to.